A 2021-ben még mellékszereplőnek számító hazai podcastpiac ugrásszerű növekedésbe kezdett. Két év alatt közel a duplájára nőtt a gyakori podcasthallgatók száma a legértékesebb célcsoport körében – ezzel a prémium médium szerepet betöltő podcastszíntér simán ki tudja hívni a klasszikus médiafelületeket.
Covid bezártság alatt kezdett rohamosan nőni a streaming szolgáltatók sikere, és velük együtt a podcastek népszerűsége is. Kiugró hallgatószám-növekedés történt 2021 óta, ami az IAB Hungary felméréséből is egyértelműen kiderül. A magyar podcastfogyasztási szokásokat másodszorra térképezték fel, és a Podcast Insight Hungary 2023 kiadványából konkrétan látszik, miért is fűztek idén nagy reményeket a piaci szereplők az audioszektorhoz. A közzétett adatok alapján 2023-ban másfél millióra nőtt azoknak a száma, akik heti rendszerességgel hallgatnak podcastot, ez közel a duplája a két évvel ezelőtti, 800 ezres hallgatószámnak.
A műsorpaletta egyre diverzifikálódik, sőt, a podcasthallgatással töltött órák száma is nő. A közel 7,5 millió 18 év feletti hazai internetező 20 százaléka hetente átlagosan 5,6 órán át hallgat podcastokat – ami 55,5 százalékos növekedést jelent 2021-hez képest.
Négy fő demográfiai csoportba tartoznak az átlagos podcasthallgatók: városban élnek, értelmiségiek, jómódúak és fiatalok. A hirdetők számára a legértékesebb célcsoportnak számítanak, hiszen a magas vásárlóerejű réteghez tartozó, prémium target groupot alkotják.
Ez a célcsoport az előfizetési modellektől sem riad vissza; a heti rendszerességgel podcastot hallgatók 27 százaléka nyilatkozta azt, hogy fizetett már olyan teljes podcastadásért, aminek csak a vágott verziója volt ingyenesen elérhető.
Az IAB Hungary-hez hasonlóan a Betone Studio is végzett egy nem reprezentatív online kérdőíves kutatást 1166 fős mintán, amiből kiderült, hogy a válaszadók 66%-a felsőfokú végzettséggel rendelkezik, és leggyakrabban Spotify-on hallgatja a műsorokat (64%), amit az Apple Podcast (22%) követ, 86%-uk pedig teljesen elfogadja a reklámokat. A válaszadók 72%-ban 18-35 év közötti nők és férfiak, vegyesen.
Az online kutatás azt is megállapította, hogy a hallgatók leginkább magyar nyelven hallgatnak podcastokat – többnyire utazás, sportolás vagy otthoni házimunka közben. A válaszadók közel fele átlagosan heti 1-3 órát tölt a műsorokkal, még ha azok akár egy óránál is hosszabbak.
A podcast-szponzoráció már most egy kifizetődő hirdetési stratégia, hiszen a márkák magas bevonódással tudnak kalkulálni. A főbb hirdetési formák között a natív megoldások és a brandpodcastok szerepelnek, akár úgy, hogy a brandlogót használják fel, vagy a márka saját podcastot készít.
Hazánkban jelenleg az első 10 helyen az alábbi podcastok állnak:
Témák tekintetében nagyon vegyes a felhozatal, de a legjobban a comedy, tudomány, politika és kultúra topikok működnek a hallgatóságnál.
A klasszikus médiumok, ha nem is cserélődnek le teljesen, de a pár éve még TV-re vagy rádióra szánt tartalmak egy részét inkább podcast formátumban gyártják le a Spotify vagy Apple, illetve Google Podcast felületeire. De előfordul, hogy más platformon már megjelent, rögzített adásként kerül fel podcast. Így az eddigi lineáris megjelenéssel ellentétben bármikor elérhetővé válik a tartalom, a fogyasztása nincs időponthoz kötve.
Tény, hogy manapság akár érdemes beszélni egy témáról, akár nem – podcast lesz belőle. A műsorok rendkívül széles palettája kiélezi a versenyt, és végsősoron a legjobbak maradnak talpon.
Források: iab.hu / betonenetwork.hu / podtail.com / kreativ.hu
Szerző: Márton-Styrman Aliz - Hello Agency senior creative
Iratkozz fel friss és izgalmas, havonta megjelenő ügynökségi híreinkre!