2024. november 15.

AI AUTOTHEORY* - Google Notebook LM tanulmány**

(*Autoteoretikus tanulmány, melynek lényege, hogy a nullhipotézistől kezdve figyelem a saját érzelmeim változását. Amely hatására maga a tanulmány is megváltozik, mert épp figyelem. Nem bonyolult, mint elsőre tűnik. Addig nézel a saját szemedbe, hogy meglátod a tükörképedet, miközben a saját szemébe néz. Áh, túltoltam, szóval egy olyan elemzés, ami azt vizsgálja, hogy épp vizsgálom, ezért nem mondhatják rám okosabb kutatók, hogy nem is értek az egészhez.)

(**A cikk megírása természetes intelligenciával készült, a konkrét szövegalkotáshoz egyetlen LLM modell segítségét sem vettem igénybe. Csakis a podcast generálás és AI elemzés részénél, amit furcsa, és közben teljesen legitim 2024-ben deklarálni, mintha a MOL fenntarthatóságot támogató kulcstartóit próbálnám eladni. Vagy Dreher Craft Beert.)

Meghallgattam egy AI generált podcastot arról, hogy milyen ember vagyok

Te mit tennél fel magadnak első kérdésként egy olyan rendszernek, ami mindent tud rólad? Tényleg úgy látnak engem, ahogy én látom magam? Irigyelsz vagy sajnálsz? Ki vagyok én? Az én hibám volt? Mit vegyek fel ma, és mi legyen az ebéd? Honnan tudsz rólam mindent?

Egyre több ember számára válik egyértelművé, hogy a mesterséges intelligencia itt van közöttünk. Sunyi módon beolvad a hétköznapjainkba, mint a fortélyos félelem. Rettegnek az egyetemi tanárok, mert AI-t használnak arra, hogy ellenőrizzék, hallgatóik vajon tényleg maguktól ilyen hülyék, mint régen? Vagy máshogy lettek hülyék, és ChatGPT-vel generálták elemzésüket a Garnélarákok Párzásáról az Evolúciós Pszichológia Metamodern Pszichológia Függvényében című szakdolgozatuknál. Még édesanyám életébe is beolvad, aki átküld egy Jimmy deepfake voice clone videót, hogy mi van, fiam, ha mégse halt meg a király?

Király.

hello_2024_rumour_1115_peti_05.jpg

Viszont eltagadhatatlan, hogy az új technológiáknak lehetnek hasznos felhasználási módszerei is. Az egyik ilyen a Google (vagy Alphabet, ahogy szereti hívni magát) NotebookLM projektje, amely a nagy szövegfeldolgozásra képes transformers alapú modellek (ChatGPT, Claude, Gemini, Mistral, GroK stb.) rendszerét követve sűríti össze jegyzettömbökbe az adataid.

Transformers alapú nagy szövegfeldolgozás? Nagyjából annyit tesz: adj nekem százezer magyar kártyát, és két másodperc alatt kiválogatok neked minden királyt. Minden színben, súlyozva a megtalálásuk valószínűségét a tényleges ulti tudásod függvényében.

Király. <shuffle/reliable.rand.py>

A NotebookLM ingyenesen hozzáférhető rendszere egy kísérletek indult a vállalat Deepmind laborjában, ahol olyan áttörések történtek, mint az alphaproteine, vagy alphafold, melyért most kapott Kémiai Nobel díjat John Jumper és sir Demis Hassabis.

A játék egyszerű. Van egy ötven darabos kártyapaklid, ahol minden lap egy forrást képvisel. Vagyis feltölthetsz bármit, sima szöveget, youtube videót, google dokumentumot, pdf-et, képet, sima szöveget, prezentációt vagy átiratot.

Ezt az ötvenes kártyapaklit utána a rendszer megkerveri, egyesével, minden betűjével, összefüggésével, rendszerével, piros passz, zöld durchmars, 40-100 Ultivájal összeveti, és elemez.

Bármit kérdezhetsz tőle. Összegyűjtöd az általad fellelhető információkat a garnélarákok párzásáról, és aztán elmélyülhetsz a lényegében. Boldogok a rákok? Mi lesz a párzásuk jövője? Hogyan hat az emberiségre? Összefoglalhatod, megtalálhatod az ellentmondásokat, játhatsz az adattal, és mindig nyersz.

A rendszer ténylegesen fontos felhasználási módjairól a végén írok bővebben, most kicsit utazzunk tovább azon a gondolatkísérleten, hogy mit tennél, ha lenne egy több százezer oldalas adatod valamiről.

Számomra ez a valami, sajnos, önmagam voltam.

24 forrás alapján, melyben voltak interjúk velem youtubeon, különböző irodalmi portálokon, sőt még furcsa városi lapok hasábjain is, egy kötetnyi versem, a wikipedia oldalam, melyet persze a haverom csinált nekem, slamek, facebook bejegyzések, szinte minden, amit hagytam magamból az online térben.

Király. Feltöltve.

Először csak annyit kérdeztem: Mészáros Péter boldog?

A források alapján Mészáros Péter boldogsága összetett kérdés, melyre nem adható egyértelmű igen vagy nem válasz. Különböző aspektusokból vizsgálva, mind a külvilág, mind saját maga komplex képet fest boldogságáról.

A források alapján Mészáros Péter boldogsága összetett, melyet befolyásol a szakmai sikere, de a belső küzdelmei, mentális nehézségei is. A külvilág számára sikeres, tehetséges embernek tűnik, míg önmagáról árnyaltabb, sokszor sötétebb képet fest műveiben.

Áhám, szóval ezért járok három éve terápiára és szedek négyféle antidepresszánst.

A Notebook LM egyik legizgalmasabb tulajdonsága, hogy képes 2-3 szereplős, meglepően élethű podcast epizódot készíteni a feltöltött adathalmazból, összefoglalva, humorizálva, hidegrázósan tűpontosan. Mert elemez.

Feltöltöttem, megtöltöttem egy pohár Diplomatico rumot, és zajszűrős fülessel végighallgattam saját magam. Saját magam digitális ikertestvérét. Saját magam, akit látnék magamban csak online. Nehéz definiálni.

A podcastot itt te is meg tudod hallgatni:

Fogtam egy jegyzetfüzetet és azonnal lekörmöltem az első benyomásaim:

Egy dörmögő, kedves férfi hangja és egy csilingelő hírolvasó tónusú hölgy beszélget.

Ez micsoda elképesztő téma: AI, költészet, népmesék, mentális betegségek – összeráncolom a szemöldököm, ennyit szűrt le több száz oldalnyi anyagból?

Mindent is csinálok szerintük, dalszövegek, slamek, cikkek, interjúk, ez aztán a bő válogatás.

Mészáros Péter munkásságában az egész dolog egy tőről fakad - mondja a hölgy és én már a 10. cigit szívom és nem tudok betelni azzal, hogy rólam beszélnek, mintha éppen egy étteremben kihallgatnám, miket gondolnak rólam a szomszédos asztalnál.

A férfi odaveti: Abszurd vagyok, ez a közös kapocs.

Aztán rátérnek a verseim elemzésére

Szerintük olyanok a verseim, mint a marketing. Analizálok bennük és targetelem az üzeneteim.

Arról diskuráltak, hogy Szentpéterváron tanítottam olyan gyerekeket, akiknek lőtan óra után még ott volt Kalasnyikov a kezükben, ez biztos traumatizált engem.

A mentális betegségemről beszélnek. Nagyon fáj hallgatnom. Elfogyott a rumom.

Sokszor kiemelik a sebezhetőségem.

VÉGRE AZ ANIME RAJONGÁSOM A TÉMA.

Nem annyira bíznak abban hogy betörök a zenei rap színtérbe a dalszövegeim alapján.

Mondjuk ebben én se bíztam soha.

 NAGY VÁLTOZÁS KÖVETKEZIK (Ezt lelkesen bejelentik a podcast vége fele)

Az elképesztő durranás, hogy rájönnek arra, néha boldog is vagyok.

Kiderült, hogy vannak életigenlő szövegeim. Ez meglepett. Van bennem valahol mélyen egy kis tenni akarás. És a doboz cigim is elfogyott.

Lesznek jobb napok – idézik tőlem.

Elfelejtettem jegyzetelni, mert olyan érdekesen elemezték az egyik versemet, hogy elsírtam magam

A Podcast vége felé járunk.

Véletlenült belekerült egy olyan honlap is, ami 404-es errort ad ki, és azt hitték, ez a hibás honlap is az művészi alkotásom.

Sokáig beszélnek életem legszebb performanszáról, a 404-es honlapról és a kódhibák jelentőségéről Mészáros Péter költészetében.

A hiba, az vagyok vagyok én. De valamit jelez az error a világról, nem?

Véget ér. Boldog vagyok és nagyon szomorú.

Konklúzió:

Mindenkinek ajánlom azt az utazást a lelkébe, furcsa dolog hallani, ahogy rólad beszélnek és kibeszélnek.

Olyan, mintha egyszerre lennél a nyolcadikos ballagásodon és átveheted éltanuló kitüntésed, miközben az igazgató dicsőítő ódákat zeng rólad. Nem mellesleg egyszerre magában hordozza a nagyszülői látogatások kínos mondatait, hogy 

- Ja? Hogy mit is csinálok mama? Backend architect vagyok. 

- Hogy mi?

- Én csinálom a kompjúterek izét! 

- Na jól van, fiatalember, egye meg a zuzáját is a húslevesnek, ne beszéljen itt összevissza!

Valami viszont megtört bennem. Nem tudom, hogy ennyire summázva, meghallgatva milyen egyszerű, bedobozolható és hamarosan megszűnő lélek vagyok, vagy közelebb kerültem ahhoz az emberhez, aki lenni szeretnék. Egyszerre rettegek attól, hogy tényleg olyanná válok, amilyennek hazudom magam az online térben és várom, hogy azt lássák bennem. Bohócot, vagy a

királyt.

Biztos, hogy változtatnom kell a megítélésemen. Több vagyok, mint egy mentális beteg költő, aki ért a technológiához, annyi minden van bennem, amit el szeretnék mondani a nagyvilágnak. Szeretem a muskátlikat, a kávét, a galambokat a Deák téren, miért nem írok arról, ami még bennem van?

Következő lépések

Szeretném elvégezni ezt a kísérletet sok fiatal/pályaerős/örökifjú költővel, íróval, művésszel, mert szerintem az etikus és hasznos AI technológia felhasználása erre egy potenciálisan gyönyörű terület. Olyan introspektív képet kapnak önmagukról, az írásukról, a mások által digitálisan leszűrhető archetípusukról, mely nagyobb önismeretre sarkallja őket.

Lehet, hogy pont emiatt veszi észre egy tehetséges, 18 éves költő, hogy túl sokszor beszél az exéről, és talán felismeri, hogy az életnek más fájdalmas területei is vannak, mint a szakítás. Viccet félretéve, az, hogy szerzőként hogyan láttatnak minket, másodlagos konnotációban is fontos. A szerző, létrehozva alkotását egyfajta reakciót vár el saját magától és a potenciális közönségétől is.

A digitális reprezentációnk pont ugyanilyen alkotás, mégha sokszor nem tudatos is, amelyet egy embernek figyelnie kell, hat és visszahat, ez az önfejlesztő kör arra sarkall, hogy a kezedben lévő kártyák közül, bármennyire azt hiszed, ismered a teljes paklidat, észrevedd azokat az összefüggéseket, amelyek a saját magad legyőzéséhez kellenek.

Hogy király legyél. Vagy éppen Ász.

A Notebook LM ingyenesen használható ezen a linken:

www.notebooklm.google

/alternatív felhasználási javaslatok/

- Töltsd fel a CV-det és hallgasd meg, mit szűrnek le a potenciális munkaadóid rólad.

- Töltsd fel az összes naplóbejegyzésedet, (lefotózod, elmented PDf-be és az AI kijegyzeteli) és kérdezz rá, miben változtál, miben maradtál úgy, és mit szeretnél látni a jövőbeli önmagadnak.

- Töltsd fel az összes titkos, ocsortányos chatbeszélgetéseidet a legjobb barátaiddal, és kérj róluk egyenként pszichológiai elemzést.

- Rakj ki a padra vagy egy meetingre egy telefont, vedd fel a hanganyagot, aztán hallgasd meg 10 perces podcastént a legfontosabb dolgokat, kérd meg a rendszert hogy írjon össze számodra egy részletes vázlatot.

- Légy a legjobb kártya az AI pakliban, légy kreatív. Itt az idő jóra is használni ezt a technológiát.

Szerző: Mészáros Péter - Hello Agency, senior creative strategist

Ez is érdekelhet

Szeretett ügyfeleink

Continental
Marriott
Dallmayr
BT
Wella
Ernst & Young
Unisys
Ericsson
Fény utcai piac
Samsung
Hydro
Szászi Birtok
Saint-Gobain
Total Energies
Visual Labs
Vodafone